Przeglądaj poprzez

Czy kredyt i pożyczka to ten sam produkt finansowy?

Kredyt i pożyczka są dwoma różnymi produktami finansowymi. Wie o tym jedynie wąskie grono osób, dlatego często określeń tych używa się jako zamienników. Jakie są więc różnice pomiędzy kredytem a pożyczką?

Kredyt jest pojęciem zarezerwowanym dla banków. Umowa kredytowa musi być zawarta na piśmie, a w jej treści musi być określona kwota zadłużenia, zasady i termin jego spłaty, wysokość oprocentowania wraz z warunkami jego zmiany, czy wysokość prowizji. Cel kredytu musi być także ściśle określony. Wszystkie regulacje dotyczące kredytów są zawarte w prawie bankowym oraz w ustawie o kredycie konsumenckim. Pożyczka jest natomiast pojęciem szerszym, z którego korzystać mogą nie tylko instytucje finansowe, ale również osoby fizyczne. Podstawowe zasady dotyczące ich udzielania są zawarte w Kodeksie Cywilnym. Pożyczka może być wzięta na dowolny cel konsumpcyjny. Ponadto umowa bezwzględnie musi być podpisana, gdy bierzemy kredyt a pożyczka może być udzielona bez pisemnego potwierdzenia – zwłaszcza w przypadku małych kwot.

Pomimo że pojęcie kredytu jest zarezerwowane dla banków, nie oznacza to, że nie udzielają one także pożyczek. Paradoksalnie pożyczki są udzielane przez banki częściej niż kredyty, gdyż większość kredytów gotówkowych jest udzielana na dowolny cel, co oznacza, że w rzeczywistości są one pożyczkami. Innym przykładem pożyczki w banku jest również kredyt odnawialny w koncie, który nie ma określonej wysokości oraz czasu spłaty zadłużenia będących wyznacznikami uznania danego produktu bankowego za kredyt.

Paweł

Paweł

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu, mam nadzieję że okazał się on dla Ciebie przydatny.
Paweł
Twoja ocena: brak
Ocena: 0 - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *